Telewizor LCD czy plazmowy?

Na rynku dużych (ponad czterdziestocalowych) telewizorów panuje duża konkurencja. Klient, który pragnie zakupić taki sprzęt, ma zwykle jasne oczekiwania. Wie, czego wymaga od jakości obrazu – a ta jest diametralnie różna. Tak duży ekran stoi zwykle w salonie, służy raczej do oglądania filmów i bajek, niż do codziennych wiadomości.

Telewizory LCD są produkowane zarówno jako ekrany o małej, jak i bardzo dużej wielkości. Jest idealny do pomieszczenia, w którym telewizja jest oglądana w dzień. Przykładem takiego miejsca może być salon dziecięcy. Obraz telewizora LCD jest mniej wrażliwy na światło słoneczne – z uwagi na większą jasność. Oglądanie filmów jest możliwe zatem bez zasuwania zasłon. Kontrast oraz jakość kolorów jest wyraźnie niższa niż przy ekranie plazmowym. [hasła pokrewne: medycyna estetyczna rzeszów, Fotograf Poznań, szpital orłowskiego poród]

Plazma pozwala na rozkoszowanie się rewelacyjnymi przejściami tonalnymi kolorów – które ekran LCD po prostu upraszcza. Oferuje o wiele ciemniejszą, realną czerń, a także świetne kąty widzenia. Dlaczego zatem plazma nie podbija rynku? Telewizory plazmowe są dla konesera kina tym, czym drogie kolumny dla melomana. Pozwalają się zanurzyć w świat obrazu, jednak dopiero przy zgaszonym świetle. Telewizory plazmowe mają dużą wadę – ekran w świetle dziennym silnie błyszczy się. Przez to oglądanie telewizji w dzień nie jest zbyt przyjemne.

Telewizory plazmowe są zwykle większe niż LCD – jednak ta wada chyba nigdy nie decydowała o tym, że wielu producentów zaprzestało ich produkowania. Plazmy mają większe zużycie prądu, w stosunku do ekranów o tej samej rozdzielczości, zbudowanych w technologii LCD. Nie jest możliwe także budowanie niewielkich wyświetlaczy plazmowych.

To rozwiązanie najlepiej sprawdza się u osób, które uwielbiają sztukę filmową – obraz jest o wiele lepszy jakościowo i pełny niuansów, szczególnie w porównaniu do LCD. Ta druga technologia rozwija się jednak dużo lepiej – zastosowanie nowego rodzaju podświetlenia, jakim są diody LED, poprawiło znacznie jakość obrazu wyświetlanego przez te ekrany.

Powiązane tematy z artykułem: medycyna estetyczna rzeszów szpital orłowskiego poród włośniki