Poradnik dla kupujących telewizor

Gdy czytamy specyfikację telewizorów LCD, możemy mieć wrażenie, że pisał je ktoś, kto dawno nie miał kontaktu z realnym światem. Producent chwali się różnymi parametrami – takimi jak matryca, kontrast, głębia czerni. Te fakty nie mówią nam absolutnie nic, o tym jak będzie się prezentował obraz na ekranie takiego cuda. Jeśli wydasz bardzo dużo pieniędzy, a obraz będzie rozczarowujący, z pewnością nie uznasz tego zakupu za udany. Wiele osób nie potrzebuje wyszukanych „bajerów”, a w przebogate funkcje menu nigdy się nie zapuszcza.

Telewizory LCD mają zarówno zalety, jak i wady – szczególnie jeśli porównamy je do konkurencyjnej technologii, którą są obrazy plazmowe.

Obraz telewizora LCD można określić jako bardziej jaskrawy oraz mniej szczegółowy w porównaniu do ekranu plazmowego. Jest on także mniej wrażliwy na światło słoneczne. Nadaje się zatem do salonu dziecięcego, gdzie telewizję oglądamy w dzień. Plazma natomiast daje obraz o wiele bardziej szczegółowy, z głębszymi przejściami tonalnymi. Jest idealna do oglądania filmów w zacienionym pomieszczeniu, nawet niewielka ilość światła pogarsza jakość obrazu. [hasła pokrewne: medycyna estetyczna rzeszów, Fotograf Poznań, szpital orłowskiego poród ]

Telewizory LCD różnią się rozdzielczością. Czasem telewizor, który przesłania całą ścianę może mieć taką samą rozdzielczość co dwudziestocalowy maluch. Pamiętajmy, by nie przesadzać z ilością pikseli na centymetr – telewizor, w przeciwieństwie do ekranu komputera, jest oglądany z daleka.

Im większy telewizor, tym większy jego koszt. W pomieszczeniu standardowej wielkości sprawdzi się telewizor o wielkości trzydziestu kilku – czterdziestu cali. Większość ekranów na rynku ma standardową proporcję boków – czyli 16:9 i sygnał stacji telewizyjnych dopasowuje się do tego formatu. W zasadzie trudne jest zakupienie ekranu o innej proporcji – nawet małe ekrany komputerowe działają właśnie w tym standardzie.

Bolączką odejścia od ekranów CRT jest zmniejszenie kątów widzenia. W tanich telewizorach osoby stojące z boku ekranu zobaczą niewiele.

Powiązane tematy z artykułem: medycyna estetyczna rzeszów szpital orłowskiego poród włośniki